Uprawnienia polskie
W Polsce aby pływać motorówką o długości do 7,5 m i mocy silnika do 10kW lub barką, która nie przekracza 13 m długości, moc jej silnika jest nie większa niż 75kW, i nie osiąga prędkości większej niż 15 km/h nie potrzeba posiadać żadnych specjalnych dokumentów. Dotyczy to zarówno pływania po jeziorach i rzekach, jak i po morzu! Należy jednak pamiętać, że osoba prowadząca motorówkę powinna posiadać odpowiednią wiedzę oraz umiejętności, które zdobyć można na szkoleniach i rejsach.
Zapoznaj się z informacjami o patentach motorowodnych wystawianych przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Z przewodnika dowiesz się do czego może przydać Ci się wybrany patent i jakie musisz spełnić wymagania żeby go zdobyć.
Kapitan Motorowodny – Najwyższe uprawnienie motorowodne w Polsce
Przydaje się gdy:
- nie chcesz mieć żadnych ograniczeń w wyborze akwenu czy jachtu motorowego.
Wymagania
- posiadanie patentu motorowodnego sternika morskiego
- po uzyskaniu patentu motorowodnego sternika morskiego udział w co najmniej sześciu rejsach po wodach morskich w łącznym czasie co najmniej 1200 godzin żeglugi, w tym co najmniej 400 godzin samodzielnego prowadzenia jachtu o długości kadłuba powyżej 7,5 m, orazudział w co najmniej jeden rejs powyżej 100 godzin żeglugi na jachcie o długości kadłuba powyżej 20 m oraz udział w jednym rejsie powyżej 100 godzin żeglugi po wodach pływowych z zawinięciem do co najmniej dwóch portów pływowych.
Szczegółowe informacje o patencie
Koszty i potrzebne dokumenty
- Potrzebne dokumenty:
- Wypełniony wniosek oraz zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, opinie z rejsów lub inne dokument potwierdzający udział w rejsach morskich
- Opłata za wydanie patentu:
- Opłata za wydanie patentu wynosi 50 zł dla osób dorosłych, 25 zł dla osób uczących się przed 26 rokiem życia *
- * zniżka na podstawie legitymacji szkolnej lub studenckiej
Aktualne uprawneinia Kapitana Motorowodnego
- prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych i morskich
- uprawnienia Kapitana jachtowego jeżeli posiadasz patent żeglarski, co najmniej patent żeglarza jachtowego (Zobacz tutaj)
Wymiana starych patentów
Aktualny zakres polskich uprawnień motorowodnych obowiązuje od 1 maja 2013 roku. Jeżeli posiadasz stary patent Kapitana Motorowodnego, Kapitana Motorowodnego Żeglugi Bałtyckiej lub Kapitana Motorowodnego Żeglugi Wielkiej możesz go wymienić na nowy, co łączy się z rozszerzeniem Twoich uprawnień! Zajmuje się tym Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, a procedura jest bardzo łatwa. Wystarczy na stronie internetowej PZMiNW wygenerować odpowiedni wniosek i wysłać go wraz z wymaganymi załącznikami (starym patentem lub jego kserokopią, potwierdzeniem wpłaty, w przypadku zmiany nazwiska - kopią dowodu osobistego). Oczekiwanie na nowy patent nie powinno trwać dłużej niż 30 dni.