Zdobywanie stażu morskiego
Ilość godzin rejsu morskiego to tzw. staż morski. Potwierdzeniem zdobycia stażu morskiego jest opinia, którą kapitan jachtu wystawia na zakończenie rejsu. Taką opinię z rejsu można uzyskać na każdym rejsie morskim, bez względu na jego charakter. Dokładna ilość godzin zawsze zależy od warunków pogodowych oraz preferencji i oczekiwań załogi. Zdobywanie stażu morskiego istotne jest przy podchodzeniu do państwowych egzaminów na patenty żeglarskie.
Aby podejść do egzaminu na jachtowego sternika morskiego lub motorowodnego sternika morskiego konieczne jest posiadanie stażu morskiego minimum 200h w co najmniej dwóch rejsach (czyli 200h na minimum dwóch opiniach). Może to być zarówno staż na jachtach żaglowych, jak i motorowych. Przykładowo na tygodniowych, żeglarskich rejsach rekreacyjnych i rodzinnych zdobyć można ok 40 do 60 godzin. Na rejsach turystycznych na ciepłych wodach (jak Chorwacja, Grecja, Baleary), na których planowane są dłuższe odcinki żeglugi, od 60 do 80 godzin. Na rejsach turystyczno-stażowych i stażowych od 75 nawet do 100 godzin (intensywne rejsy na wodach Bałtyku bądź Morza Północnego).
Na opini z rejsu znajdują się informacje o jachcie, o trasie rejsu i odwiedzonych portach oraz wypisane są godziny żeglugi pod żaglami oraz na silniku (ich suma liczona jest jako staż morski). Godziny postoju nie wliczają się w staż. Ponadto są na niej informacje kontaktowe do kapitania jachtu ponieważ zdarza się, że Polski Związek Żeglarski weryfikuje złożone przy egzaminach opinie. Jeśli staż morski uzyskiwało się jako kapitan jachtu, potwierdzeniem godzin jest karta rejsu, której zgodność z rzeczywistością potwierdza armator jachtu. Jeśli natomiast żegluje sie na własnym jachcie, do karty rejsu nalezy dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego własność jednostki.
Jeśli chcecie mieć pewność, że otrzymacie po rejsie opinię z rejsu, można wydrukować i zabrać ze sobą jej wzór, a na zakończenie żeglugi poprosić skippera jachtu o jej wypełnienie.